Inline Alpine

Zapraszamy na zajęcia Inline Alpine czyli wrotkarstwa alpejskiego. Rolki jako odrębna dyscyplina stanowią doskonałe uzupełnienie letnich treningów narciarskich poprzez naukę i zabawę. Jeździć mogą wszyscy – najmłodsi zaczynając od podstaw, a starsi próbując swoich sił na slalomach.

Co to jest?

Inline alpine (czy też inaczej wrotkarstwo alpejskie) to połączenie narciarstwa i rolek. Dyscyplina stanowi letni odpowiednik narciarstwa alpejskiego oraz uprawiana jest na asfaltowych nawierzchniach o łagodnym nachyleniu. Zawodnicy, odpowiednio ubrani w ochraniacze, mają za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wyznaczoną za pomocą tyczek przytwierdzonych do ciężkich metalowych płyt. Trasy, odpowiednio zabezpieczone, zazwyczaj składają się z 30-40 skrętów slalomowych. Konkurencje odbywają się w dyscyplinach slalomu, giganta, slalomu równoległego oraz konkursów drużynowych.

Postęp sprzętowy, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, pozwala jeszcze lepiej odwzorowywać narciarską technikę w letnich warunkach. Praktycznie każda narciarska ewolucja, od pługu do śmigu, jest możliwa do odtworzenia na rolkach, co pozwala na jeszcze dokładniejsze skupienie się na technicznych aspektach jazdy dzieci i młodzieży. Dzięki rolkom zachowana jest ciągłość treningów oraz w przypadku startowania w zawodach – lepsze panowanie nad przedstartowym stresem.

Sport ten zrzesza przede wszystkim miłośników jazdy na nartach, którzy w okresie letnim nie chcą rozstawać się z dwoma deskami. Dyscyplina cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy i łyżwiarzy z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Łotwy, Serbii, Japonii, Włoch i Polski.
W Polsce inline alpine trenowany jest jako forma przygotowania letniego od kilkunastu lat, a od 2015 roku nasz kraj doczekał się własnej kadry narodowej z powodzeniem startującej w zawodach Pucharu Świata oraz Mistrzostw Świata i Europy.

Inline alpine jest dyscypliną, którą w swoich treningach narciarskich stosują tak uznani zawodnicy jak Sarka Strachova, Marcel Hirscher, Giuliano Razzolli, Ivica Kostelic, Luca Aerni czy Kristaps Zvejnieks. Coraz więcej trenerów zauważa ogromne korzyści płynące z uprawiania wrotkarstwa i zaczyna je wdrażać do treningów przygotowawczych w okresie letnim.

Za sekcję inline alpine w Deskach odpowiedzialny będzie Antoni Zalewski – mistrz Polski i Słowacji oraz mistrz Europy Wschodniej w inline alpine, ale przede wszystkim narciarz z wieloletnim doświadczeniem w nauce dzieci i młodzieży.

Kiedy?

Treningi odbywać się będą w poniedziałki i środy o godzinie 18 przy bramie 11 stadionu PGE Narodowy.

Terminy zajęć:
Wrzesień: 18, 20, 25,27
Październik: 2, 4, 9, 11, 23, 25, 30

Równolegle prowadzona będzie sekcja sportowa dla najzdolniejszych zawodników, która wyłoni potencjalnych kandydatów do kadry juniorów oraz kadry seniorów reprezentacji narodowej.

Instruktorzy

Instruktorem prowadzącym grupę jest Antek Zalewski, Mistrz Polski we Wrotkarstwie Alpejskim oraz instruktor narciarstwa w naszym klubie.

Dla rodziców

Rolki to niezwykle wciągający i dostarczający wielu wrażeń sport. Można go uprawiać praktycznie w każdych warunkach, na różnego rodzaju nawierzchniach. Rolki zapewniają świetną kondycję i jeszcze lepszą koordynacje, tak przydatną w narciarstwie alpejskim. Swoboda poruszania się pozwala na mnogie urozmaicenia ćwiczeń oraz daje dużą różnorodność przeprowadzanych treningów; jedna para rolek pozwoli z sukcesem trenować jednocześnie kilka dyscyplin naraz – treningi szybkościowe, slalomy, jazdę miejską oraz inline alpine.

Niezbędne wyposażenie na zajęcia ogólnorozwojowe:

Rolki, kask, ochraniacze na łokcie, na kolana, na nadgarstki (mogą być stare, przetarte rękawice narciarskie), na uda, kije narciarskie z gardami.

Niezbędne wyposażenie na zajęcia inline alpine:

Jak wyżej; zamiast ochraniaczy na łokcie – zbroja rowerowa/narciarska z ochraniaczem na kręgosłup, ew. rolki z dłuższą płozą o szerszym rozstawie.

Inline Alpine w lato i wakacje jako przedłużenie sezonu zimowego

Wczesne lato oraz okres wakacyjny to czas międzynarodowych zawodów w inline alpine. Zawody odbywają się w weekendy w krajach Europy Centralnej, głównie Niemczech, Czechach, Słowacji i Włoszech. Również w Polsce prężnie rozwijająca się dyscyplina gromadzi coraz większe grono jej miłośników i organizowane są już pierwsze zawody zaliczane do międzynarodowego rankingu.

Dla najbardziej perspektywicznych zawodniczek i zawodników szerokim otworem stoi kadra narodowa oraz możliwość wyjazdu na zagraniczne zawody, które oprócz dobrej zabawy, stanowią doskonałą możliwość na oswojenie z presją związaną ze startami (oczyszczenie głowy). Wyjazdy są dobrą okazją do podróży i jednocześnie poznania zakątków Europy doskonale znajomych z zimowych wypraw, a zupełnie nieznanych w letniej aurze. Oprócz tego sprzyjają zacieśnianiu więzów przyjaźni oraz tworzenia jeszcze lepszej atmosferze w drużynie.

Treningi inline alpine z powodzeniem przeprowadzać można już w okresie wczesnowiosennym tj. w miesiącach marzec-maj. Wtedy to można dokonywać ostatnich szlifów i przyłożyć więcej pracy do doskonalenia narciarskiego ułożenia i poprawy techniki. Co stanowi największą wartość tej dyscypliny to możliwość trenowania „na miejscu” oraz brak potrzeby organizowania logistyki związanej z treningami.